فروش ویژه جدیدترین لپ‌تاپ‌های بازار با امکان پرداخت قسطی

آموزش تمیز کردن لپ تاپ

تحریریه فرامگ
  • 01 آذر 1402
  • 6 دقیقه مطالعه
آموزش تمیز کردن لپ تاپ

تمیز نگه داشتن لپ تاپ نه تنها ظاهر دستگاه شما را جذاب‌تر می‌کند، بلکه می‌تواند عملکرد و طول عمر آن را نیز افزایش دهد. با گذشت زمان، گرد و غبار می‌تواند در ورودی دریچه‌ها جمع شود و باعث گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ شود. از طرفی اثر انگشت و لکه‌های روی نمایشگر تجربه دل‌چسب تماشای فیلم، بازی یا هر کار دیگری که در حال انجام آن هستید را تا حدی مختل می‌کنند. از طرفی خرده زباله‌ها نیز می‌توانند در عملکرد صفحه‌کلید اختلال ایجاد کنند؛ به همین دلیل در این آموزش جامع، به نکاتی در مورد تمیز کردن لپ تاپ خواهیم پرداخت.

مشاهده قیمت و خرید لپ تاپ ایسر در فروشگاه فراکو

درک اهمیت تمیز کردن لپ تاپ به صورت منظم

قبل از اینکه به سراغ فرایند تمیز کردن لپ تاپ بروید، خوب است بدانید که چرا تمیز بودن وسایل الکترونیکی ضروری است؟ لپ‌تاپ، مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری در طول عمر خود می‌تواند گرد و غبار، کثیفی و میکروب‌ها را جمع‌آوری کند. تمیز کردن لپ تاپ نه تنها عملکرد بهینه آن را تضمین می‌کند، بلکه محیط سالم‌تری را نیز فراهم می‌کند؛ به خصوص اگر اغلب از آن در فضاهای مشترکی استفاده می‌کنید که از بهداشت آن اطمینان کامل ندارید.

شروع: وسایل مورد نیاز خود را برای تمیز کردن لپ تاپ خود را جمع آوری کنید

قبل از شروع، ضروری است که تمام لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن را در دسترس داشته باشید. تمام وسایلی که نیاز دارید در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

  • پارچه‌ای نرم و بدون پرز؛ این پارچه در پاک کردن صفحه نمایش و بدنه لپ تاپ به شما کمک می‌کند‌.
  • هوای پرفشار؛ برای تمیز کردن صفحه کلید و هر دریچه‌ای در لپ تاپ حیاتی است.
  • صابون ملایم یا محلول تمیز کننده مخصوص لوازم الکترونیکی.
  • آب مقطر؛ آب لوله کشی معمولی می‌تواند بر روی بدنه دستگاه لک باقی بگذارد، بنابراین بهتر است از آب مقطر استفاده کنید.
  • برس‌های نرم یا مسواک‌های قدیمی.
  • پنبه.
وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لپ تاپ

اول ایمنی: آماده سازی لپ تاپ

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن لپ تاپ کنید، مطمئن شوید که دستگاه شما کاملا خاموش است. منظور این است که آن را حتی در حالت خواب نیز قرار ندهید بلکه کاملا خاموش کنید و از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای ایمنی بیشتر، اگر مدل لپ تاپ شما اجازه می‌دهد، باتری دستگاه را نیز خارج کنید. این مرحله تضمین می‌کند که جریان الکتریکی از آن عبور نمی‌کند و خطر آسیب در طول فرایند تمیز کردن لپ تاپ را بسیار کاهش می‌دهد.

پاک کردن صفحه لپ تاپ : پاک کردن پنجره دنیای دیجیتال شما

با صفحه نمایش شروع کنید؛ زیرا اغلب ظریف‌ترین قسمت لپ تاپ است. پارچه بدون پرز را به آب مقطر آغشته کنید، مطمئن شوید که مرطوب است اما خیس نیست. در صورت نیاز، می‌توانید یک قطره صابون ظرفشویی ملایم اضافه کنید. به آرامی صفحه را با حرکات دایره‌ای پاک کنید و مطمئن شوید که خیلی محکم فشار نمی‌دهید. اگر با نقاط و زائده‌های سختی برخورد کردید، فشار دست خود را بیشتر نکنید و سعی داشته باشید تا به آرامی و با تکرار حرکت آن نقطه را تمیز کنید.

شایان ذکر است، در حالی که بسیاری پاک‌کننده‌های تخصصی تمیز کردن صفحه‌نمایش را توصیه می‌کنند، در بیشتر موارد، آب مقطر برای این کار کافی است؛ اما اگر می خواهید از محلول تمیز کننده استفاده کنید، مطمئن شوید که برای صفحه‌نمایش لپ‌تاپ طراحی شده است تا آسیبی به آن وارد نشود.

پاک کردن کیبورد لپ تاپ : مکان مورد علاقه خرده‌ها و گرد و غبار برای پنهان شدن

تمیز کردن صفحه‌کلید بسیار مشکل است زیرا پناهگاهی امن برای زباله‌ها و گرد و غبار است. با چرخاندن لپ‌تاپ و گرفتنه کیبورد به سمت زمین و ضربه زدن آرام به پشت کیبورد شروع کنید. این عمل باید خرده‌ها یا ذرات بزرگتر را از از داخل صفحه‌کلید خارج کند. در این مرحله قوطی هوای فشرده را بردارید. آن را به صورت عمودی نگه دارید تا مایعی آزاد نشود و از فشار هوای کم برای تمیز کردن بین کلیدها استفاده کنید. اگر متوجه ذرات سرسخت شدید، از یک برس یا مسواک نرم استفاده کنید و به آرامی آن را بین کلیدها حرکت دهید.

پاک کردن کیبورد لپ تاپ

برای سطح کلیدها، یک تکه پنبه را در محلول تمیزکننده یا آب مقطر مرطوب کنید و هر کلید را به آرامی پاک کنید. این مرحله به از بین بردن لکه اثر انگشت، روغن‌ها و کثیفی که در اثر استفاده مکرر انباشته شده‌اند، کمک می‌کند.

تمیز کردن صفحه لمسی ترک‌ پد و دکمه‌ های لپ تاپ

ترک‌پد می‌تواند روغن‌ها و کثیفی‌ها را از انگشتان شما جذب کند و به مرور زمان بر پاسخ‌دهی آن تأثیر بگذارد. با استفاده از همان پارچه مرطوبی که برای صفحه‌نمایش استفاده کردید، به آرامی سطح ترک پد را پاک کنید. اما قبل از روشن کردن لپ تاپ از خشک بودن این قسمت اطمینان حاصل کنید.

تمیز کردن پورت ها، دریچه‌ ها و نمای بیرونی لپ تاپ

لپ‌تاپ‌ها به پورت‌های مختلفی از USB گرفته تا HDMI و درگاه‌های شارژ مجهز هستند. این درگاه‌ها می‌توانند گرد و غبار را جمع کنند که با گذشت زمان می‌تواند بر اتصال تأثیر بگذارد. با استفاده از هوای فشرده، باد‌های محکم و کوتاهی به این پورت ها وارد کنید تا زباله‌ها خارج شوند.

برای دریچه‌ها نیز طبق روند فوق پیش بروید. با این این تفاوت که در این قسمت‌ها کمی با ملایمت رفتار کنید؛ زیرا این مناطق برای سیستم خنک کننده لپ تاپ بسیار مهم هستند. تجمع گرد و غبار می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود، بنابراین مطمئن شوید این محل‌ها کاملا تمیز هستند. برای نمای بیرونی لپ تاپ، پاک کردن ملایم با یک پارچه مرطوب کافی است. اگر لکه‌های لپ‌تاپ شما قابل مشاهده است، کمی صابون ظرفشویی می‌تواند به از بین بردن آن‌ها کمک کند.

نکات و ترفندهای نهایی برای تمیز کردن لپ تاپ

در نظر گرفتن نکات زیر می‌تواند به شما در تمیز کردن لپ تاپتان بسیار کمک کند؛ پس خوب است نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را در نظر بگیرید.

نکات تمیز کردن لپ تاپ

برای تمیز کردن لپ تاپ الگویی منظم در نظر بگیرید

بسته به تعداد دفعات استفاده از لپ‌تاپ و مکان استفاده از آن، ممکن است لازم باشد تعداد دفعات تمیز کردن آن را تنظیم کنید. به عنوان یک قاعده کلی، پاک کردن سریع صفحه‌ لپ تاپ و صفحه کلید هر هفته همچنین تمیز کردن کامل‌تر در آخر هر ماه، ایده‌آل است.از استفاده مستقیم هرگونه مایعات به لپ تاپ: هرگز مایعی را مستقیما روی لپ‌تاپ خود اسپری نکنید، بلکه همیشه از پارچه استفاده کنید؛ این روش تضمین می‌کند که رطوبت اضافی به دستگاه نفوذ نمی‌کند.

پیش از اینکه از لپ تاپ استفاده کنید به آن اجازه خشک شدن بدهید

پس از تمیز کردن و قبل از روشن کردن لپ تاپ، به آن زمان کافی برای خشک شدن بدهید. این یک گام ساده است اما برای تضمین طول عمر بیشتر دستگاه بسیار مهم است.

از روش‌ های به‌ روز برای پاک کردن لپ تاپ استفاده کنید

فناوری و روش‌های نظافت در حال پیشرفت هستند. همیشه در مورد بهترین روش ها برای تمیز کردن لپ تاپ خود استفاده کنید و سعی بر به‌روز بودن داشته باشید. بررسی دستورالعمل‌های سازنده می‌تواند بینش‌هایی متناسب با دستگاه شما ارائه دهد.

سخن آخر

در آخر، تمیز کردن لپ تاپ شما فراتر از انتخابی زیبایی شناختی است. این یک روال تعمیر و نگهداری است که عملکرد بهینه دستگاه شما را تضمین می‌کند. چه کاربر معمولی باشید، چه کاربر حرفه‌ای که زندگی‌اش به لپ‌تاپش وابسته است، یک لپ تاپ تمیز تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهد و می‌تواند عمر لپ‌تاپ شما را که احتمالا هزینه کمی نیز برای خرید آن نکرده‌اید، افزایش دهد؛ بنابراین، آستین‌ها را بالا بزنید، لوازم خود را جمع‌آوری کنید و تمیز کردن لپ تاپ را شروع کنید تا تجربه بهتری در استفاده از آن داشته باشید.

خوب است بدانید فراکو از جمله بهترین فرشگاه‌های اینترنتی است که انواع لپ تاپ های روز دنیا را با بهترین قیمت و گارانتی معتبر ارائه می‌دهد و شما می‌توانید با خیال راخت مدل موردنظر خود را انتخاب و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

پرسش‌های متداول

آیا تمیز کردن صفحه لپ تاپ با الکل اقدام درستی است؟

خیر. تمیز کردن لپ تاپ با الکل از جمله اقدامات خطرناکی است که توسط کاربران انجام می‌شود. برای تمیز کردن صفحه لپ تاپ تنها می‌توانید از محلول‌های تمیز کننده مجاز یا آب مقطر استفاده کنید و آن را به پارچه زده و به آرامی پاک کنید.

چه وقت باید نسبت به تمیز کردن لپ تاپ اقدام کرد؟

بسته به اینکه چه میزان از لپ تاپ خود استفاده می‌کنید، زمان‌ پاک کردن لپ تاپ متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی می‌توانید صفحه‌ لپ تاپ و صفحه کلید را هر هفته و در آخر هر ماه تمامی قسمت‌های دستگاه را کاملا تمیز کنید.

پست های مرتبط برای شما

دیدگاه کاربران

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

تا کنون هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

شما میتوانید اولین نفری باشید که برای این مقاله دیدگاه ثبت می کند.