فروش ویژه جدیدترین لپ‌تاپ‌های بازار با امکان پرداخت قسطی

دایورت کردن خط در اپراتورهای ایرانسل، همراه اول و رایتل

لیلا لالوئی
 • 20 تیر 1403
 • 5 دقیقه مطالعه
دایورت کردن خط تصویر پنجم

شاید شما هم بخواهید تماس‌های ورودی به گوشی را به خط دیگری منتقل کنید اما در مورد نحوه انجام آن اطلاعات کافی نداشته باشید. دایورت کردن خط (Call Forwarding) یک ویژگی در شبکه‌های مخابراتی است که به شما امکان می‌دهد تماس‌های ورودی به شماره تلفن خود را به شماره دیگری انتقال دهید.

این ویژگی برای مواردی مانند عدم دسترسی به گوشی، مشغول بودن خط، یا عدم پاسخگویی، مفید است. اگر در مورد نحوه دایورت کردن خط گوشی اطلاعاتی ندارید تا انتهای مقاله فرامگ همراه ما باشید.

دایورت کردن خط تصویر اول

انواع دایورت کردن خط گوشی

حال که درمورد دایورت کردن خط اطلاعاتی کسب کرده‌اید، باید بدانید که دایورت کردن تماس‌ های گوشی موبایل انواع مختلفی دارد که به صورت زیر است:

 • دایورت همه تماس‌ها: با اعمال تنظیمات مورد نظر، همه تماس‌های ورودی را به شماره دیگری منتقل کنید.
 • دایورت در صورت مشغول بودن: اگر دوست دارید زمانی که خط شما مشغول است تماس‌ها به شماره دیگری منتقل شود، می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.
 • دایورت در صورت عدم پاسخ: با اعمال این تنطیمات، اگر به تماس‌های ورودی پاسخ ندهید، تماس‌ها به شماره دیگری منتقل می‌شود.
 • دایورت در صورت در دسترس نبودن: زمانی که گوشی شما خاموش یا خارج از دسترس است، تماس‌ها را به شماره دیگری انتقال دهید.

نحوه دایورت کردن خط

روش‌های مختلفی برای دایورت کردن خط وجود دارد که به مدل تلفن و اپراتور شما بستگی دارد که در ادامه به طور مفصل به بررسی آن‌ها می‌پردازیم؛ اما به صورت کلی نحوه دایورت کردن به صورت زیر است:

اکثر اپراتورها کدهای USSD اختصاصی برای دایورت کردن خط ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از این کدها شماره مقصد و شرایط دایورت (مثلاً همه تماس‌ها، تماس‌های بی‌پاسخ، و غیره) را مشخص کنید. همچنین به راحتی می‌توانید با تنظیمات گوشی، تماس‌ها را به خط دیگری دایورت کنید.

بسیاری از تلفن‌های هوشمند گزینه‌هایی در تنظیمات برای دایورت کردن خط دارند. شما می‌توانید با رفتن به تنظیمات تلفن و جستجوی گزینه “Call Forwarding” شماره مقصد و شرایط دایورت را مشخص کنید.

برخی از اپراتورها به شما امکان می‌دهند تا از طریق وب سایت یا اپلیکیشن خود خط خود را دایورت کنید. برای این کار باید به وب سایت یا اپلیکیشن اپراتور خود مراجعه کنید و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد حساب کاربری‌تان شوید.

نکات مهم قبل از دایورت کردن خط

 • قبل از دایورت کردن خط، حتماً از هزینه آن مطلع شوید.
 • اگر می‌خواهید از تلفن خود در کشور دیگری استفاده کنید، باید قبل از سفر با اپراتور خود تماس بگیرید و از فعال شدن قابلیت roaming مطمئن شوید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر درباره رومینگ می‌توانید به مقاله نحوه فعالسازی و غیرفعالسازی رومینگ همراه اول + کشورها و هزینه مراجعه کنید.
 • در هنگام دایورت کردن خط، به شماره مقصد بسیار دقت کنید. اگر شماره را اشتباه وارد کنید، ممکن است تماس‌های شما به شخص دیگری هدایت شود.

دایورت کردن گوشی با استفاده از کد‌های USSD

همان‌طور که گفته شد هر اپراتور کد USSD اختصاصی خود را دارد و باید از آن کد استفاده کنید. اگر می‌خواهید سریع‌تر و راحت‌تر تماس‌های خود را به خط دیگری منتقل کنید، بدون در نظر گرفتن شرکت اپراتور خود، می‌توانید از کد دستوری #شماره مورد نظر*۲۱* برای تمامی اپراتورها مثل ایرانسل، همراه اول و رایتل استفاده کنید.

همچنین درصورتی که بخواهید تماس‌های ورودی را به حالت گذشته برگردانید، باید کد دستوری #۲۱# را وارد کنید. برای اعمال کد‌ دستوری باید در صفحه شماره‌گیری گوشی کد #شماره مورد نظر*۲۱* را وارد کرده و دکمه‌ تماس را انتخاب کنید، بعد از چند دقیقه صفحه‌ای برای شما باز می‌شود و باید با وارد کردن شماره مقصد، فرایند دایورت کردن خط را کامل کنید. در این قسمت کد‌های اپراتورهای ایرانسل، همراه اول و رایتل را قرار می‌دهیم.

دایورت کردن خط تصویر دوم

کد دایورت اپراتور ایرانسل و رایتل

با استفاده از کد #شماره مورد نظر*۲۱* می‌توانید خط را روی گوشی دیگری دایورت کنید اما اگر به دنبال کد دستوری اختصاصی اپراتور ایرانسل و رایتل هستید باید از کد دستوری #۲۴۳*۱۰* استفاده کنید.

کد دایورت اپراتور همراه اول

علاوه بر کد دستوری گفته شده (#شماره مورد نظر*۲۱*) در اپراتور همراه اول دو راه برای دایورت کردن خط وجود دارد؛ کد دستوری و پیامک. با شماره‌گیری کد دستوری #۲۴۳*۱۰* و کامل کردن فرایند می‌توانید خط خود را دایورت کنید، در کنار این روش می‌توانید به صورت پیامکی با ارسال کد ۲۴۳ به شماره ۰۰۹۸۱۰ دایورت کردن خط را انجام دهید.

کد لغو دایورت اپراتور همراه اول

اگر قصد لغو کردن دایورت را داشتید، با شماره‌گیری کد #۰۰۲## می‌توانید این دستور را لغو کرده و تماس‌ها را به حالت سابق بازگردانید.

دایورت کردن گوشی با استفاده از تنظیمات گوشی

در کنار کد‌های دستوری، روش دیگری هم برای دایورت کردن خط وجود دارد، با ورود به بخش تنظیمات گوشی می‌توانید تماس‌ها را به خط دیگر انتقال دهید. این روش در دو سیستم عامل اندروید و iOS متفاوت است و در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

دایورت کردن خط از طریق تنظیمات در گوشی اندروید

تا این قسمت از مقاله، انتقال تماس از طریق کدهای دستوری مورد بررسی قرار گرفت اما اگر تمایل دارید به صورت دستی خط را دایورت کنید در گوشی اندروید مثل سامسونگ و شیائومی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در قسمت تماس‌های گوشی وارد بخش تنظیمات تماس‌ها شوید.
 • بخش Call settings را جستجو کنید.
 • سپس بخش Call forwarding را انتخاب کنید.
 • در این بخش چند حالت مثل انتقال همیشه تماس‌ها، انتقال تماس در صورت مشغول بودن، انتقال تماس در صورت پاسخ ندادن و انتقال تماس در صورت در دسترس نبودن وجود دارد. شما می‌توانید حالت دلخواه را انتخاب کرده و شماره مقصد را وارد کنید.
 • بعد از وارد کردن شماره تمامی تماس‌ها انتقال پیدا می‌کند.
 • اگر قصد لغو کردن این حالت را دارید مسیر بالا را طی کرده و شماره مقصد را پاک کنید.

ممکن است مسیر بالا در گوشی‌های مختلف متفاوت باشد.

دایورت کردن خط تصویر سوم

دایورت کردن خط از طریق تنظیمات در گوشی ایفون

اگر کاربر گوشی ایفون هستید، مسیر انتقال تماس به خط با سیستم عامل اندروید متفاوت است. برای دایورت کردن خط باید مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد بخش تنظیمات گوشی شوید.
 • سپس بخش Phone را انتخاب کنید.
 • وارد بخش Phone شده و با اسکرول کردن بخش Call forwarding را انتخاب و وارد شوید.
 • در این بخش برای انتقال تماس ۳ حالت مشغول بودن، پاسخ ندادن و در دسترس نبودن وجود دارد که با انتخاب هر کدام و وارد کردن شماره تماس مورد نظر می‌توانید تماس‌های ورودی را انتقال دهید.
دایورت کردن خط تصویر چهارم

نتیجه گیری

در این مقاله به روش‌های جامع درمورد دایورت کردن تماس‌ ها پرداختیم و شما می‌توانید با استفاده از کد دستوری و تنظیمات گوشی انتقال تماس را انجام دهید. دایورت کردن تماس می‌تواند در مواقعی مثل سفر به مناطق بدون آنتن یا مشغله کاری زیاد بسیار مفید باشد. به راحتی با انجام مراحل گفته شده می‌توانید تماس‌ها را انتقال دهید.

سوالات متداول

کد انتقال تماس در اپراتور همراه اول چیست؟

برای انتقال تماس در خط همراه اول می‌توانید کد دستوری #۲۴۳*۱۰* را وارد کرده و یا کد ۲۴۳ را به شماره ۰۰۹۸۱۰ پیامک کنید.

کد انتقال تماس در اپراتور ایرانسل چیست؟

با گرفتن کد دستوری #شماره مورد نظر*۲۱* در خط ایرانسل می‌توانید تماس‌ها را انتقال دهید.

کد لغو انتقال تماس در خط ایرانسل و همراه اول چیست؟

برای لغو دایورت کردن خط تفاوت ندارد که از چه اپراتوری استفاده می‌کنید. با گرفتن کد #۲۱# می‌توانید انتقال تماس را لغو کنید.

پست های مرتبط برای شما

دیدگاه کاربران

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

تا کنون هیچ دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

شما میتوانید اولین نفری باشید که برای این مقاله دیدگاه ثبت می کند.